Near East Sigorta Genel Müdür Röportajı

Kategori: Haberler | Yayın Tarihi: 2020-02-21 12:24:41


Near East Sigorta Genel Müdürü Cengiz Ertürk ile yapılan röportajı haberin detay sayfasından okuyabilirsiniz.


Near East Sigorta Genel Müdür Röportajı

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

23 Mayıs 1967 yılında İstanbul’da doğdum. Ilk ve ortaokulu İstanbul’da, liseyi yine İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesi’nde okudum. Yüksek öğrenimimi, o zamanlar Çukurova Üniversitesi şimdi Mersin Üniversitesi’ne bağlı Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu’nda yaptım. Gerek üniversite öğrenimim sırasında, gerekse üniversite sonrasında Türkiye’deki çok sayıda otelde çalıştım.

1 Mayıs 1997 tarihinde Anadolu Sigorta’nın Yangın Müdürlüğü’nde uzman olarak göreve başladım. Yurt içinde ve Almanya’da Munich-Re Şirketinde sigorta tekniği ve branşlarına ilişkin çok sayıda eğitim aldım. 2002 yılında Marmara Bölge Müdürlüğü’ne yine uzman pozisyonunda tayin edildim. 2004 yılında Bölge Müdür Yardımcısı ünvanını aldım. Bu ünvanla yürüttüğüm altı yıllık görevim sonrasında da 8 Nisan 2010 tarihinde Anadolu Sigorta Kıbrıs Şubesi’ne Şube Müdürü olarak atandım. Son olarak 1 Nisan 2019 tarihinde Near East Sigorta’da Genel Müdür olarak çalışmaya başladım.

Kıbrıs’taki on yıla yakın sigortacılık kariyerim boyunca Anadolu Sigorta Kıbrıs Şube Müdürlüğü’nün yanı sıra, sigorta sektörü danışma komitesi üyeliği, yasa komitesi başkanlığı ve Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Asbaşkanlığı görevlerini yürüttüm.

Near East Sigorta’nın kuruluş amacı nedir? Near East Sigorta hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bilindiği üzere Near East grubu eğitimden bankacılığa, sağlıktan turizme kadar çok geniş bir alanda halkımıza hizmet vermektedir. Grubumuzun her alanda bir şekilde dokunduğu potansiyel sigortalılarımızın sigorta ihtiyaçlarını da grup içinde karşılama isteği bizi Near East Sigorta’yı kurmak konusunda motive etti. Bunun yanı sıra sektörün ve ülke ekonomisinin gelişimine katkıda bulunmayı ve büyümeyi devam ettirecek pazar payını artırma hedefi ile gelişen teknoloji ve dijitalleşmenin gücünü de sürdürebilir büyüme hedeflerimize entegre ettik.

Sigorta şirketi olarak faaliyete geçmemizle grup olarak faaliyet gösterdiğimiz sağlık, eğitim, bankacılık, turizm, teknoloji, reklam, matbaacılık vb. sektörleri de destekleyeceğiz. Teknoloji avantajımız, zengin insan kaynağımız, sermaye gücümüz, tecrübemiz, olumlu imajımız ve grup sinerjimizle sektörde zirveye oturmaya aday bir sigorta şirketi oluşturduk.

6 Mayıs 2019 tarihinde şirketler mukayyitliğinde şirketimizin tescili yapıldı. 19 Haziran tarihinde yazılım çalışmalarına başlayıp, 8 Kasım 2019 tarihinde ilk poliçelerimizi düzenleyerek halkımıza hizmet vermeye başlamış olduk.

Sağlık ve kredi hayat dışındaki tüm elementer sigortacılık branşlarında ruhsat alarak halkımıza geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet vereceğiz.

Near East Sigorta ürünleri nelerdir? Kısaca bahsedebilir misiniz?

Sigorta ürünleri talebe ve ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir. Sigorta ürünlerini altı branş altında toplamak mümkündür. Bunları Yangın, mühendislik, nakliyat, sorumluluk, oto, ve kaza sigortaları olarak sıralayabiliriz.

Bu branşlar altında çok sayıda ürün ki bunlar arasında hemen akla gelenler Trafik Sigortası, Kasko Sigortası, Konut Paket Sigortası, İşyeri Paket Sigortası, Ticari Yangın Sigortası, Sivil Yangın Sigortası, Nakliyat Emtea Sigortası, Tekne Sigortası, Ferdi Kaza Sigortası, Doktor Hukuki Sorumluluk Sigortası, 3. Şahıs Sorumluluk Sigortası, İnşaat All Risk Sigortası, Montaj All Risk Sigortası ve daha bir çok ürünü halkımızın hizmetine sunuyoruz.

Özellikle son yıllarda yaşanan sel felaketlerinden dolayı ev sigortası ne kadar önemli olmuştur?

Öncelikle şu bilgiyi vererek sorunuzu cevaplandırmak isterim. 2018 yılının Aralık ayında yaşanan sel felaketinin KKTC sigorta sektörüne maliyeti yaklaşık olarak 30.000.000 TL’dir. Buna sigortalanmamış kıymetlerin zararı da eklendiğinde felaketin boyutu, böylelikle de kıymetlerimizin sel riskine karşı sigortalanmasının ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Küresel iklim değişikliği sebebiyle son yıllarda sel-su baskını felaketlerinin sıklığı ve şiddeti giderek artmaktadır. Zeminde yüzey sularının deniz ve göllere doğal akışına izin vermez, direnir ve yolunu keserseniz, su bir şekilde yolunu bulup, önüne çıkan binalara hasar verecektir. O yüzden dere yataklarına ve hemen kenarlarına kesinlikle bina yapılmamalı, dere yatakları suyun rahatça akışına izin verecek şekilde her zaman açık tutulmalıdır.

Sigortacılar olarak biliyor ve her felakette görüyoruz ki; dere yataklarına yapılan binalarda hangi önlemleri alırsanız alın ciddi bir sel-su baskını riski hep vardır. Sigortacılar olarak risk kabul ederken biz bu hususa özellikle dikkat ediyoruz. Binamız nerede olursa olsun, öngörülemeyecek su baskınlarına karşı sel-su baskını teminatını içeren bir sigorta yaptırmalıyız. Çünkü hiç sel baskını olmayan yerlerde bile iklim değişikliği ve yağış rejiminin değişmesi nedeniyle risklerin arttığını görmekteyiz. Yani daha önce bir bölgede hiç sel hasarının yaşanmamış olmaması, bundan sonra da hasar olmayacağı anlamına gelmez.

Tüm riskler için geçerli olduğu gibi konutlarımız için de biz bireyler olarak öncelikle kendi önlemlerimizi makul ölçüde almalı, bundan sonra hala üzerimizde taşımaya devam ettiğimiz riskleri sigorta şirketlerine devretmeliyiz.

Yangın poliçelerinde isteğe bağlı bir ek teminat olarak verilen sel-su baskını teminatlarında konut sigorta bedeline asgari sigorta bedelinin %2’si oranında muafiyet uygulanır. Bu da oluşacak hasarın %2’sinin sigortalının üzerine kalacak olması demektir. Bu da demek oluyor ki, tüm sigortalılar kendi üzerlerinde de kalan riski azaltmak için makul düzeyde koruma önlemlerini almalıdırlar.

Gözlemlerimiz ve elimizdeki veriler sonucu sigortalanma oranlarına bakıldığında araç sigortası yaptırma oranı yüksek iken, içinde eş ve çocuklarımızla yaşadığımız, hayatımızı sürdürdüğümüz konutlarımızın sigortalanmasında aynı hassasiyeti göstermediğimiz görülmektedir. Arabamızın karşı karşıya kaldığı riskler kadar olmasa da konutlarımızı da tehdit eden çok sayıda risk bulunmaktadır. Ve bu riskler de oto sigortası primlerinin çok daha altında primler ile sigorta teminatı altına alınabilmektedir.

Near East Sigorta için müşteri memnuniyetinin önemi nedir?

Klasik bir tabir olacak ama Near East Sigorta olarak müşteri memnuniyetini sağlamak önceliğimizdir. Zira ürün veya hizmet sunan bir şirket için her şey müşteri memnuniyetine bağlıdır. Hedeflerinize ulaşacaksanız, üretimde liderliği hedefliyorsanız, karlı bir faaliyet sürdürmek istiyorsanız, toplumda olumlu bir imaj ve algıya sahip olmak, tercih edilen bir şirket olmak istiyorsanız önceliğiniz müşterilerinizi memnun etmek olmalıdır. Müşterilerinin yanında duran, onların ihtiyaçlarına çözüm bulan bir şirket olarak, sigortacılığın en iyi örneklerini sergilemek istiyoruz. Müşteri memnuniyeti konusunda öncelikle sigortalının ihtiyaçları tespit edilip müşterinin ihtiyacına en uygun sigortayı sunulmaktadır. Müşteriye optimum teminatları makul fiyatlarla sunarak, bir hasarın gerçekleştiği andan itibaren hasar tazminatının ödemesine kadar tüm süreçlerde açık, net ve doğru bilgiyi müşteriye verecek şekilde organizasyonumuzu yapıyoruz. Müşterilerimize en iyi hizmeti sunabilmek için, çağdaş bir yaklaşımla ileri teknolojiyi etkin bir biçimde kullanarak müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çekmeye özen gösteriyoruz.

Near East Sigorta olarak vizyon, misyon ve değerleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Müşteri memnuniyetini hizmetlerinin merkezine koyan bir şirket olarak güvenilir, ilkeli, yenilikçi, kaliteli ve hızlı hizmet vermek misyonumuz arasındadır. Bunun yanında, sigorta ürünlerini kolay anlaşılabilir ve erişilebilir hale getirdik. Sigortalılarımız için sadece hasar ödeyen bir şirket değil, varlık ve yatırımları için çözüm ortağı olarak görülen bir sigorta şirketi olarak var olacağız. Hızlı ve net çözümler üreten, kolay iletişim kurulabilen bir şirket olmaya özen gösteriyoruz.

Varlıkları ve yatırımları risklere karşı korumak suretiyle ülke ekonomisine değer katmak, yeni ürün, dağıtım kanalları ve yaklaşımlarla sigortalanma oranlarını artırmak vizyonu ile hareket ediyoruz. Bunun yanında sektörde referans gösterilen, güvenilen ve tercih edilen bir şirket olmak için gayret göstereceğiz.

Sigorta yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle sigortalı neye ihtiyacı olduğunu ve sigortadan ne beklediğini bilmelidir. Bu isteğini sigortacıya net olarak ifade etmelidir. Sigortacının kendisine soracağı sorulara açık ve net cevap vermeli ki hangi teminatı hangi koşullarla alabileceği netleşebilsin. Sonra yine sigortacının önerilerini dikkate almalı, kendisine verilen teklif veya sigorta poliçesindeki detaylara dikkat etmelidir.

Poliçelerini teslim aldıklarında öncelikle poliçenin hangi teminatlarla, hangi koşullarla, hangi bedellerle, hangi muafiyetlerle düzenlendiğini muhakkak kontrol etmelidirler. Yine sigortalıya ait adres ve iletişim bilgilerinin ve poliçe üzerinde yazılı diğer bilgilerin doğruluğunu kontrol etmelidirler.

Şu unutulmamalıdır ki bir poliçe sigortalıya teslim edilmiş olsa dahi peşinat ödenmeden sigorta teminatı başlamış olmaz. O nedenle sigortalının poliçesinin primlerini vadesinde ödemeyi kesinlikle ihmal etmemesi gerekmektedir..